kerametal 17 1 17

lj 6 10 16 arox

euroherc

alba

SFbBox by psd to wordpress

Utorak, 03 Siječanj 2017 11:26

Djeca se rađaju i krste u njemačkim župama

Autor:  Večernji list Autor: Večernji list

- Narod se jako puno seli pa naša djeca rastu u drugom svijetu. Tužna je to slika današnjice i to je najveća boljka današnje Hercegovine jer gdje nema djece, nema ni života, govori nam jučer mladi kroničar događanja na području općine Grude Mario Knezović, piše Večernji list BiH.

U njegovoj župi Ledinac, u općini Grude, u prošloj godini bilo je 11 krštenih, a 20 umrlih. Tužna je to slika velikog broja hercegovačkih župa jer rijetke završavaju godinu u plusu. Svećenici su na svetim misama upozoravali na ovaj problem.

- Čuvajte obitelj, izgrađujte je jer je ona okosnica našeg društva, čulo je se na blagdanskim misama u protekla dva tjedna. Čitane su dramatične brojke o broju umrlih koji u velikom broju župa uvelike nadmašuje broj krštenih. Neki su tumačili i surovu istinu, a to je da se puno hercegovačke djece prošle i općenito proteklih godina krstilo po njemačkim župama. - U razgovorima sa starijim ljudima čujem kako se narod prije više i kvalitetnije snalazio na svojoj rodnoj grudi i kako je odlazak u svijet bio posljednja opcija. Danas se olako donosi odluka za odlazak u svijet, smatra Knezović. Hercegovačka sela proteklih godina pomalo umiru. Župe se smanjuju. Mladi odlaze. Komentar situacije zatražili smo i od politologa Marina Čuljka, koji itekako prati ovu situaciju. - Sagledavajući trenutačnu društvenu sliku, ali i sondirajući interese, moramo priznati da se nalazimo u prilično nezavidnoj situaciji, sve je više mladih koji odlaze iz naše društvene zajednice. Puno je razloga za to, tako ni potencijalno rješenje ne može biti jednostrano. Potrebno je sustavno raditi na stvaranju pretpostavki za zapošljavanje mladih, polazeći od političke, akademske i svake druge pozicije. Potrebno je paralelno educirati političke aktere, u smislu vrijednosti mladih obrazovanih ljudi u određenim sektorima, kao i voditi educiranje mladih još u vremenu osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja o važnosti njihova vlastitog angažmana u smislu konstantnog rada na sebi kako bi bili konkurenti kada dođu na tržište rada. Svakako je potreban jedan sinergijski rad kako bi se došlo do željenog rezultata, a to je ostanak mladih ljudi na ovim prostorima, zaključuje Čuljak. Negativne brojke koje su se čule ovih dana moraju biti itekakva pouka svima koji kreiraju društvo.

Pročitano 3046 puta
Pročitajte još na Ljubuškom portalu:


vtc nov 16 12 16

ding inzenjering