Preko nekadašnje popločane ceste danas se nalijepio asfalt, prolaze tuda tisuće vozila, ali slabo je poznato kakvo se kulturno i povijesno blago krije s obje strane prometnice. Upravo time bavi se desetominutni film koji su režirali Tonći Gaćina i Josip Žuvan, u produkciji "Mitoman filma", i pravi je dokaz da duljina trake ni milijunska produkcija nisu najvažnije da bi se načinio fascinantan portret jednog područja.
'Hoćemo još'
Priča je vrlo gusta, dinamična, informativna, snimana iz zraka, s mora, vode i kopna, na trenutke duhovita, a narator Maro Nejašmić Banić, glumac splitskog HNK, hoda među "starim stinama", penje se na tvrđave, druži s uskocima, miluje stećke, vesla u kajaku, bere ljekovito bilje, skače i pliva jezerom, vozi automobil...
U nedugu minutažu stalo je puno toga, toliko da nakon gledanja morate ostati otvorenih usta: od ruševina Salone i njezine luke, Kliške tvrđave, rimskih vojnih logora, starokršćanskih bazilika, polja stećaka, vrtača, muzeja i samostana, sve do prirodnih bogatstava uz ovaj put; četrdeset i devet je ondje znamenitosti dosad nevidljivih oku putnika koje završavaju na rimskom forumu u Naroni.
"Čekaj, stvarno je sve ovo tamo?! Zbog čega naši 'baštinski' filmovi uvijek moraju biti tako spori i dosadni", prvo je pitanje u glavama gledatelja, koji film mogu pogledati i na internetu.
– Upravo to smo i željeli. Da gledatelji kažu "hoćemo još" – otkriva voditeljica projekta Antonija Eremut Erceg, povjesničarka umjetnosti, koja je za grad Solin odradila projekt povezivanja s Ljubuškim, temeljen na baštini, a financiran sredstvima EU fondova od oko 3,4 milijuna kuna, kroz IPA program prekogranične suradnje Hrvatska – BiH 2007. – 2013. Inače, projekt je uključio i uređenje šetnice na ušću Jadra i pristup rimskom logoru Gračinama kod Ljubuškog, a studenti su na oba mjesta osmislili tematske instalacije.
Objavljen je i katalog, a zapravo vodič kroz projekt, cestu i krajnje točke, mapa rute, priređena izložba i niz radionica i predavanja, a nastavit će se edukacijom djelatnika turističkih ureda u mjestima na trasi Dolabeline ceste, te prezentacijom na turističkom sajmu u Milanu.
Zaustavi se i pogledaj!
– Pokazala se veličanstvena slojevitost područja koje je sada prvi put povezano kulturnom suradnjom, rimski put je, na koncu, vrlo logičan, prati topografiju i vjerojatni smjer još starije "pratrase", dok današnja cesta zapravo slijedi gotovo u potpunosti antičku trasu i oko nje su nastajali važni punktovi kroz sva povijesna razdoblja do danas. Otkrila nam se i zrcalna refleksija područja: rijeke Jadro i Norin, tvrđava Stari grad iznad Ljubuškog i Klis iznad Solina, stećci na Crljivici u Cisti i na Bijači, rimski logori Tilurij u Gardunu i na Gračinama, sa zajedničkom točkom, Imotsko-bekijskim poljem.
Osim toga, na ljubuškom području prevladava mediteranska klima, a flora tog područja gotovo je identična dalmatinskoj – objasnila nem je Antonija, suautorica scenarija uz Tonća Gaćinu, te navodi kako su stručne podloge za projekt i film sastavili arheolog Ivan Alduk i arhitekt Igor Belamarić za hrvatski, a nedavno preminuli arheolog Radoslav Dodig i arhitektica Silvana Bilić za bosanskohercegovački dio priče.
– Film je rađen kako bi potaknuo lokalne zajednice da još više spoznaju vrijednosti svoga kraja i mogu ih protumačiti turistima i zainteresiranima, ali i za svakog od nas, da zaustavi auto i pogleda neku od znamenitosti – zaključuje Antonija, dok redatelj Tonći Gaćina dodaje:
– Vodila nas je zamisao da iskočimo iz uštogljene, uobičajeno znanstveno-predvidljive matrice, kakva se očekuje kod sličnih projekata, i što jednostavnije, a ipak krajnje stručno, približimo jedan prirodni i povijesni svijet – na prvi pogled nevidljiv – baš svakome.