Uz obnovu samostana na Humcu 1867. obnavlja se i crkva. U samostanskim prostorijama je uz kratke prekide od 1870. do 1904. djelovala Prva gimnazija, od 1871. do 1903., Prvi Filozofsko-teološki fakultet, od 1876. do danas i novicijat. Godine 1884. otvoren je Najstariji muzej u BiH. Prije 1903. fratri su otvorili Hrvatsku čitaonicu. Tu je odgajana prvenstveno hrvatska, katolička i ljubuška mladež. Fratri su doveli časne sestre – milosrdnice i franjevke – koje su višestruko djelovale i djeluju do danas.
Sv. Franjo se ukorijenio u hrvatskom narodu, te tako postao bitan čimbenik oblikovanja njegove povijesti i civilizacije. Na prisutnost i na djela franjevaca upozorio je i priznao i papa Leon XIII.: Sve što katolička vjera ima u Bosni i Hercegovini, iza Boga, plod je franjevačkog rada i znoja. A hrvatski književnik Petar Grgec napisao je: Da nije bilo franjevaca, sva bi se Hrvatska danas mogla vidjeti sa zvonila zagrebačke katedrale.
Na Humcu je jedno vrijeme 1945., djelovao jedini preživjeli i slobodni svećenik. Bio je to fra Vid Čuljak. Danas u tom samostanu živi devetnaest svećenika, jedan časni brat i jedanaest novaka.
"Kad propadne i potone sav svijet i sve države, vjeruj, ovi će fratri plivati (na vodi) kao zejtin, po vrhu." (Ivo Andrić, nobelovac)
Naš povijesni kalendar za 2017. prepoznaje vrijeme u kojemu živimo: ljepotu zavičaja u kojem se mičemo, jedincatost vjerničkog okupljanja, podneblja kojim smo okićeni, ustrajnost Kraljice Mira koja izdvojenim porukama o nadi reevangelizira čovječanstvo.
Cijena kalendara je i ove godine samo 5 KM. Tko želi nabaviti za svoju dušu, prijatelje i župljane naš povijesni kalendar za 2017. neka se obrati na adresu HKD Napredak, 88000 MOSTAR, p. p. 17, džepni telefon: 063 326 505 i tel. 830 982 hkd.napredak.mostar@ gmail.com i nikic.andrija @tel.net.ba.
Očekuje Vaše narudžbe, zahvaljuje u ime 1415 napretkovaca, 36 akademika i pozdravlja
fra Andrija Nikić
Humac. studenoga 2016.